ÖZEL DEDEKTİFLİK EĞİTİMİ HAKKINDA

______ Bilinmesi Gerekenler _______

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği "Özel Dedektiflik Mesleği" ile ilgili eğitim almak amacıyla arayış içinde olanların dikkatli olmasını öneriyoruz.

Özel Dedektiflik Eğitimi Sertifika Programı adı altında internet üzerinden yapılan reklam ve yayınlara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

Hiçbir geçerliliği ve önemi olmayan bu türden eğitimlerin amacı sadece mesleğe ilgi duyan çok sayıda kişinin az ya da çok parasını alabilmektir. Verileceği taahhüt edilen sertifikaların hiçbir geçerliliği olmadığı gibi &ldquoİş Garantili&rdquo vaatlerin karşılığı yoktur.


Peki, Durum Nedir?

Özel Dedektiflik mesleğinin uluslararası meslek standartlarında geliştirilmesi amacıyla yapmış olduğumuz çalışmaların birinci önceliği Özel Dedektiflik Kanununun yasalaşması yönünde olmuştur.

Yüzyıllardır ABD ve AB ülkelerinde yasal sınırları belirlenerek icra edilen bu mesleğin Türkiyede henüz bir kanunu yoktur. Ancak bu mesleğin yapılması yönünde herhangi bir yasal engel de bulunmamaktadır.

Özel Dedektiflik Kanunu olan ülkelerde mesleğin ihtiyacı olan nitelikli personel yetiştirilmesi amacıyla Özel Dedektiflik Eğitimleri veren eğitim kurumları mevcuttur. Ancak ülkemizde bu eğitimlerin verilmesi yönünde bir altyapının bulunmaması sebebiyle genele açık Özel Dedektiflik Sertifika Programı gibi kursların açılması uygun bulunmamıştır.

ÖDD olarak mesleğin altyapısının oluşturulması ve yasal düzenleme sonrası hazırlıkların yapılması amacıyla Özel Dedektiflik Eğitim kapsamında 2007 yılından beri Polis Akademisi, Ankara Barosu, Kocaeli, İstanbul, Uludağ, Karabük, Gaziantep ve Işık Üniversitelerinde konferanslar düzenlenmiştir.  

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile ÖDD Özel Dedektifler Derneği Başkanlığı arasında 2010 yılında imzalanan Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde 2012 yılından beri Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO &ldquoÖzel Güvenlik Bölümü&rdquo öğrencilerine Özel Dedektiflik dersi ÖDD Eğitmenleri tarafından verilmektedir. Bu eğitimdeki amaç Özel Güvenlik eğitimi alan öğrencilere araştırma teknik ve metodları konusunda farkındalık oluşturmak ile özel dedektiflik mesleğinin tanıtılması hedeflenmiştir.

Mesleğe ilgi duyan gençlere önerimiz;
Üniversite eğitimi süresince araştırma alanlarında kendilerini yetiştirmek ve özel dedektiflik alanında faaliyet gösteren kurumsal şirketlerle iletişim halinde olup bu alanda kendilerini yetiştirmektir
.

ÖDD Yönetim Kurulu