Özel Dedektiflik Genel Bilgilendirme

Özel Dedektiflik  Genel Bilgilendirme

Dünyada 200 yıldan fazla bir süredir uygulanmakta olan “Özel Dedektiflik / Profesyonel Araştırma” hizmet ve uygulamaları duyulan ihtiyaçlardan dolayı kaçınılmaz olarak ülkemizde de uygulanmaktadır.


Bu uygulamaların ilk başladığı ülkeler ile diğer pek çoğunda bunların sağlıklı yapılması ve vatandaşların mağdur olmaması için her birinde yasal düzenlemeler yapılmış, eğitimleri verilmekte ve oluşturulan sivil toplum kuruluşlarıyla da, diğerleri gibi bir meslek olan “Özel Dedektiflik / Profesyonel Araştırma” hizmetleri en iyi bir şekilde yerine getirilmesi sağlanmaktadır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun genelinde ihtiyaç haline gelen “Özel Dedektiflik / Profesyonel Araştırma” hizmetlerinin hukuki sınırlarının belirlenmesi için ivedilikle “Özel Dedektiflik Kanunun” yasallaşması gerektiğinin kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. 

Yaşadığımız çağda ve dönemde toplumun genelinde ihtiyaç haline gelen bu hizmetler kontrolsüz ve çoğu zaman kişi/tüzel kişilerin mağduriyeti ile sonuçlanmaktadır. “3963 Sayılı Özel Dedektiflik Konunun” gündeme alınarak uluslararası standartlarda yasal düzenlemenin yapılması pek çok açıdan ülkemizin lehine olacağı değerlendirilmektedir.

Bu dokuman, mesleğin tanıtımı, tarihsel süreci ve gelişimi hakkında bilgilendirme ve bu hizmetin ülkemizde de dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi bir yasal düzenlenmeye kavuşturulmasını sağlamak amacıyla resmi makamlara sunulmak üzere hazırlanmıştır.

Saygılarımızla.                                              Özel Dedektiflik Dünyada ve Türkiye PDF 
Ocak 2020
ÖDD / Özel Dedektifler Derneği